Гумор, як спосіб корекції поведінки

гумор

Почуття гумору робить наше життя яскравішим, щасливішим, допомагає пережити важкі часи і подолати будь-які труднощі, сприяє легкості спілкуванню.
Гумор може виступати як засіб зняття психологічної напруги та сприяти ефективності спільної діяльності.

Варто пам’ятати, що вміння розрізняти жарти у малюків розвивається у віці з 4 до 7 років (до цього віку дитина сприймає все на віру). Але і до 4-х і після 7-ми років ми можемо користуватися почуттям гумору для розрядки конфліктної ситуації .

Коли ж найкраще працює метод «почуття гумору»?

По-перше, коли потрібно впорається з «неприємними» обов’язками, так званими режимними справами (одягатися, чистити зуби…).

По-друге, якщо виникають «маленькі катастрофи». Наприклад, дитина випадково розлила молоко чи забруднила сукню і дуже переймається з цього приводу.

По-третє, якщо діти починають вередувати від того, що втомилися. Це може трапитися, коли ви довго ходите по магазинам чи стоїте в черзі до лікаря.

Звичайно жартувати можна і в інших ситуаціях, але завжди треба вміти відчувати межу і не переходити її, при цьому випадково не образивши особистість дитини!

Як можна використовувати гумор?

1. Фантазування. Наприклад, дитина не хоче одягатися на прогулянку. Їй можна сказати про те, що ви йдете шукати скарб і потрібно одягнутися «тепло, як шукачі скарбів».

2. Прийом «навпаки». Якщо дитина не хоче одягати куртку чи шапку, то можна зробити вигляд, що ви вдягаєте її речі на себе або кішку, тоді напевно малюк закричить: «Це моя куртка!». Ще один варіант даного прийому – одягати речі на «неправильні місця», наприклад, шорти на голову, шкарпетку на руку і т. д.

3. Змагання. Діти дуже люблять змагання, а отже можна влаштувавши змагання «хто швидше збере іграшки або роздягнеться після прогулянки», дуже важливо давати дитині можливість вигравати.

4. Смішні записки піднімуть настрій і допоможуть вам уникнути постійних нагадувань. Наприклад, дитині, яка часто забуває почистити зуби, можна прикріпити у ванній записку: “Спасибі за хороший догляд! Твої зуби”.

5. Зміна глосу. Це досить цікавий і дієвий прийом, особливо якщо ви маєте схильність до копіювань чужих голосів. Наприклад, якщо діти постійно забувають закривати двері, можна прогудіти гугнявим голосом, як у метро: “Обережно, двері зачиняються!”

6. Смішні завдання. Якщо діти втомилися, то навіть простеньке смішне завдання може допомогти дійти до потрібного місця – вгледіти в натовпі всіх бородатих чоловіків, порахувати машини синього кольору, стояти з висунутим язиком, поки червоний на світлофорі не зміниться зеленим, хто смішніше придумає пантоміму… Ще приклад. Треба впоратися з безладом, який влаштовують діти. Можна взяти колоду карт (чи просто карточки), звідки прибрати всі великі карти. Потім кожна дитина бере карту і дізнається, скільки речей їй треба прибрати. Або гра «Хто швидше музики?» Сенс у тому, що діти повинні зібрати, наприклад, шматочки пазлів у свої коробки до того, як закінчиться пісня.

7. Виплескуємо емоції. Якщо ж дитина сердиться на вас, запропонуйте їй виплеснути свою злість в подушечній війні або в жартівливій боротьбі з вами. Теж саме можна використати і якщо конфліктна ситуація між дітьми: «Якщо вже ви так любите махати кулаками – може сказати мама – тоді розіграйте мені сценку, як два тигри не можуть поділити здобич».

8. Поради від протилежного. Наприклад, «розкидай побільше речей», «щось руки у тебе занадто чисті, йди ще їх забрудни». Звичайно, говорити треба це не з ноткою сарказму, а в жартівливій формі! Дитина посміється, нарешті почує і, можливо, виконає батьківські прохання навпаки.

9. Придумування історій. Розповідає одна мама: «Щоб змусити мого сина чистити зуби, ми придумали мікробів – Кун і Кай, які ховаються. Поки він чистить зуби, вони співають: «Ми веселимось в роті Романа». Потім вони починають кричати, коли він доторкається до них зубною щіткою і спльовує їх у раковину. Вони кричать йому: «Ми ще повернемося!».

Хочу наголосити на тому, що прийоми з використанням почуття гумору спрацьовують звичайно тоді, коли ви самі знаходитесь у гарному настрої і вмієте шуткувати.

Ось поради, які допоможуть розвинути в собі почуття гумору і здатність шуткувати в кризові моменти.

1. На розвиток почуття гумору впливає словниковий запас і освіченість людини. Безліч жартів побудовані на грі слів. Для того щоб розвинути кругозір і мислення рекомендується читати більше книжок.

2. Намагаєтеся позитивно дивитися на життя.

3. Дуже потрібним є вміння в будь-якій ситуації сміятися над собою. Це важливе надбання. Воно дає можливість адекватно сприймати критику. Роблячи це з собою мама чи тато мимохідь вчать цьому свою дитину.

4. Почуття гумору це насамперед асоціативне мислення. Можна тренуватися – візьміть щось у руки (напр. ручку) і придумуєте з чим вона асоціюється (змія. стріла і т.д.). Можна таку гру придумати з дитиною.

5. Навчіться розслаблятися і приділяти час своїм потребам. Тільки спокійна і задоволена мама має енергію на те, щоб жартувати!

Луньова Анна
Дитячий практичний психолог

Posted in: Батькам | Tagged: , ,
  • Заказ обратного звонка

    В настоящее время наш рабочий день закончен. Оставьте свой телефон и мы перезвоним в удобное для вас время!

    Заказ обратного звонка

    Ваша заявка принята. Ожидайте звонка.

  • schoolsharm@gmail.com